Our Sponsors
Results Killossery Lodge Stud 12.03.2017

Killossery Lodge Stud, Sunday 12th March 2017

Class 2 - Junior Trailblazers Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Jane Whitaker
Rider Horse Score Coll % Place
Charlotte Mangan Cnoc na Greine Fraoch 206.5 64.5 71.21 1
Rhiann Shields Coolkenno Supreme 180.5 56 62.24 2
Class 3 - Senior Trailblazers Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Sarah-Jane Doyle
Rider Horse Score Coll % Place
Emily Nelson Penny Dapples 191.5 59 66.03 1
Noeleen Flynn Jim’s Man 181 57.5 62.41 2
Class 4 - Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Sarah-Jane Doyle
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Katie Donovan Lowhill Sister Act 197 63 67.93 1
Lindsey Ilona Brady Trigger Joe 194.5 60.5 67.07 2
Hannah Moloney-Quinn Blackriver Decoded 193 61.5 66.55 3
Michelle Wright EIS Panda Bear 190.5 60 65.69 4
Karen Gibney Black Diamond Bob 189 58.5 65.17 5
Jane Reid Ramor Lad 188.5 55.5 65.00 6
Genna Kavanagh Royoco King 188 57 64.83
Rhiann Shields Coolkenno Supreme 185.5 58 63.97
Zara Bolger Enoville Jade 184.5 57 63.62
Eileen McDade Dalia Star 184 57.5 63.45
Margo Monaghan Woodbine Benjamin 183.5 54.5 63.28
Deborah Freeland Diamond Chancer 182 56.5 62.76
Aaron McGrane Andiamos 181 56 62.41
Seren Fassnidge Kennedy Red Earl 173 54.5 59.66
Sinead Nolan Nancy 167.5 52.5 57.76
Lesley Anne Fox Rambler’s Legend 166.5 51 57.41
Registered Category 2
Niamh Nolan Barravalley Lightening 202.5 64 69.83 1
Jane Whitaker Coppermine Maggie 200 62 68.97 2
Sarah Elebert Hallybop Comet 195.5 61.5 67.41 3
Amelia McFarland Kingston Pique 191.5 60.5 66.03 4
Registered Category 3
Deirdre Byrne San Royale ret
Class 5 - Preliminary DI P8 (2012)
Judge - Christina Keane
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Rebecca O’ Toole Glenedens Lance a Little 195.5 66 75.19 1
Emily Nelson Penny Dapples 185.5 66.5 71.35 2
Hannah Moloney-Quinn Blackriver Decoded 183.5 62 70.58 3
Louise Somers Indian Mist 180 61 69.23 4
Una Morris Tonlegee Two For Joy 179.5 60.5 69.04 5
Genna Kavanagh Royoco King 174.5 60 67.12 6
Zara Bolger Enoville Jade 173.5 60.5 66.73
Katie Donovan Lowhill Sister Act 169.5 56.5 65.19
Michelle Wright EIS Panda Bear 165 56.5 63.46
Lisa O’ Brien Cruagh’s Giddy Up 163 56.5 62.69
Eileen McDade Dalia Star 161.5 56.5 62.12
Sinead Nolan Nancy 159 54.5 61.15
Rhiann Shields Coolkenno Supreme 157.5 57.5 60.58
Karen Gibney Black Diamond Bob 157.5 56.5 60.58
Lindsey Ilona Brady Trigger Joe 155 51.5 59.62
Lesley Anne Fox Rambler’s Legend 152.5 53 58.65
Deborah Freeland Diamond Chancer 149 48 57.31
Registered Category 2
Jane Whitaker Coppermine Maggie 171.5 58 65.96 1
Lorna O Hare DBS Second Chance 168 57 64.62 2
Registered Category 3
Deirdre Byrne San Royale 173 60.5 66.54 1
Unregistered
Margaret Bolton Ms Annaharvey Heather 158 55.5 60.77 1
Class 6 - Junior Trailblazers Novice BD 27 (2007)
Judge - Sarah-Jane Doyle
Rider Horse Score Coll % Place
Millie Jane Bell Yodalicious 177 51 63.21 1
Class 8 - Novice BD 27 (2007)
Judge - Sarah-Jane Doyle
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Caoimhe Eivers Stellor Kings Cruise 190.5 57 68.04 1
Louise Ferguson Fernando 181 53 64.64 2
Orla Carroll Bridgehousestud Riverking 179 51 63.93 3
Michelle Peppard Tinkas Rook ret
Registered Category 2
Sarah Elebert Hallybop Comet 191.5 54 68.39 1
Louise Duffy Silverback 190 53 67.86 2
Aileen Murray Ennel Bound for Glory 187 56 66.79 3
Niamh Nolan Barravalley Lightening 173 50 61.79 4
Amelia McFarland Tullibard’s Shakira 166 46 59.29 5
Class 9 - Novice BD 38 (2005)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Caoimhe Eivers Stellor Kings Cruise 220.5 55 71.13 1
Rebecca O’ Toole Glenedens Lance a Little 208 54 67.10 2
Louise Somers Indian Mist 197 49 63.55 3
Louise Ferguson Fernando 195 52 62.90 4
Seren Fassnidge Kennedy Red Earl 191.5 49 61.77 5
Orla Carroll Bridgehousestud Riverking 191.5 48 61.77 6
Michelle Peppard Tinkas Rook 184.5 46 59.52
Lisa O’ Brien Cruagh’s Giddy Up 173 47 55.81
Registered Category 2
Lorna O Hare DBS Second Chance 211 54 68.06 1
Lianne O’ Shea Bento Van De Noordheuvel 205.5 54 66.29 2
Aileen Murray Ennel Bound for Glory 196 49 63.23 3
Registered Category 3
Kevin Acres Little Miss Day Dream w/d
Class 10 - Elementary BD 40 (2010)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Michael Moore Smart Decision 216 56 69.68 1
Sophia Swan Tanzanite Diddly Squat 209 53 67.42 2
Kevin McGuinness Zazoe 203.5 51 65.65 3
Jane Whitaker Coppermine Bella Donna 199 51 64.19 4
Class 11 - Elementary BD 43 (2006)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Michael Moore Smart Decision 198 55 68.28 1
Sophia Swan Tanzanite Diddly Squat 187.5 53 64.66 2
Lianne O’ Shea Bento Van De Noordheuvel 185.5 53 63.97 3
Jane Whitaker Coppermine Bella Donna 184.5 52 63.62 4
Kevin McGuinness Zazoe 181.5 50 62.59 5
Johanna McDowell Slieve Mish Hero 174 48 60.00 6
Class 12 - Medium BD 61 (2002)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Eilis von Cramon Glenoaks Willow 196 54 67.59 1
Sandra Blake Farrell Troebadour 192 52 66.21 2
Bernie Foley Killossery Buddy 182.5 50 62.93 3
Ruth Wiseman Good Grief 180 49 62.07 4
David Freeney CLS Bram 179 50 61.72 5
Class 13 - Medium DI M67 (2015)
Judge - Michael Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Sandra Blake Farrell Troebadour 211.5 61 64.09 1
Eilis von Cramon Glenoaks Willow 211 59 63.94 2
David Freeney CLS Bram 201.5 55.5 61.06 3
Ruth Wiseman Good Grief 201 56 60.91 4
Class 14 - Advanced Medium BD 85 / Junior Preliminary FEI (2009)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Kevin Acres Saint Emilion 2 240.5 49 70.74 1
Bernie Foley Killossery Buddy 205.5 38 60.44 2
Class 15 - Advanced Medium BD 96 / Junior Individual FEI (2011)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Kevin Acres Saint Emilion 2 255.5 43 67.24 1
Class 17 - Prix St Georges FEI (2015)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Wolfgang Frank Castletown Jaro 228 35.5 60.00 1
Class 18 - Para Equestrian Nominate on entry
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Grainne Hallahan Aberpennar Siaradus 172.5 53 59.48 1
Grainne Hallahan Aberpennar Siaradus 195 33.5 57.35 2
Class 19 - Riding Club Short Arena Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Sarah-Jane Doyle
Rider Horse Score Coll % Place
Margaret Bolton Ms Annaharvey Heather 172.5 53 59.48 1
Class 20 - Confined Class Pony Rider FEI Team (2015)
Judge - Bernie Foley
Rider Horse Score Coll % Place
Tara Hayes BKS Giselle 244.5 38 62.69 1
Sive Kearney Mr Hale Bob w/d
Class 21 - Confined Class Pony Rider FEI Individual (2012/2016)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Tara Hayes BKS Giselle 253.5 36.5 61.83 1