Our Sponsors
Results Killossery Lodge Stud 14.07.2013

Killossery Lodge Stud, Sunday 14th July 2013

Class 1 - Preliminary DI P8 (2012)
Judge - Pat Ryan
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Sarah Logan As If By Magic 184 65 70.77 1
J C Jessie Jay 180 63 69.23 2
Sinead Quinn Killurin Rose 178 63 68.46 3
Liisa Rantamäki Hugh De Lacy 176 65 67.69 4
Deborah Freeland Diamond Chancer 172 61 66.15 5
Rosemary Reynolds Latoon Dora 172 61 66.15 5
Sinead Nolan Coppermine Jack 162 61 62.31
Kevin McGuinness Coppermine Bella Donna 161 59 61.92
Anna Quinn Isabelle Lady 155 57 59.62
M S Troy 149 52 57.31
L M Irishtown Gypsy 144 52 55.38
Registered Category 2
Bethany Quinn Zidane II 174 62 66.92 1
Christine McBride Keatinge Isabella 169 61 65.00 2
Class 2 - Preliminary DI P18 (2012)
Judge - Bernie Foley
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
A L Bernard Prins 164 59 68.33 1
Sarah Logan As If By Magic 163 62 67.92 2
Angela Flynn Bedrock Riley 158 60 65.83 3
Jane Bolton Quiet Confidence 155 59 64.58 4
Sinead Quinn Killurin Rose 155 58 64.58 5
Liisa Rantamäki Hugh De Lacy 154 58 64.17 6
Pierre Olin Legga Evil Knievel 151 57 62.92
J C Jessie Jay 150 57 62.50
J H Kilmoylan Toby 150 57 62.50
Ciara Furlong Diamond Brego 148 55 61.67
Kevin McGuinness Coppermine Bella Donna 147 55 61.25
Rosemary Reynolds Latoon Dora 147 55 61.25
Deborah Freeland Diamond Chancer 144 53 60.00
L M Irishtown Gypsy 138 50 57.50
Anna Quinn Isabelle Lady 137 52 57.08
Sinead Nolan Coppermine Jack 136 52 56.67
Registered Category 2
Christine McBride Keatinge Isabella 153 58 63.75 1
Class 3 - Novice BD 22 (2007)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Michael Moore Guaranteed Gold 203 56 70.00 1
D S Youri 199 56 68.62 2
R W Count Christy 189 54 65.17 3
Jane Whitaker Coppermine Doll 176 48 60.69 4
Pierre Olin Legga Evil Knievel 170 46 58.62 5
Ciara Furlong Diamond Brego 166 46 57.24 6
Registered Category 2
Eilis von Cramon Glenoaks Willow 199 52 68.62 1
Jenny Doran HorsePlay Yogi Bear 192 52 66.21 2
Bethany Quinn Zidane II 176 48 60.69 3
Class 4 - Novice BD 37 (2007)
Judge - Pat Ryan
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Michael Moore Guaranteed Gold 187 54 66.79 1
R W Count Christy 183 52 65.36 2
Jane Whitaker Ambrose 175 50 62.50 3
Jane Whitaker Coppermine Doll 175 50 62.50 3
Registered Category 2
Eilis von Cramon Glenoaks Willow 175 50 62.50 1
Unregistered
D G DSL The Mooch 182 52 65.00 h/c
Class 5 - Elementary BD 53 (2007)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Ruth Wiseman Good Grief 206 48 60.59 1
Registered Category 2
Maggy Williams Homegrown Asterix 228 54 67.06 1
Jenny Doran HorsePlay Yogi Bear 213 52 62.65 2
Unregistered
Orlagh Keenan Moss Star 214 52 62.94 1
Class 6 - Elementary BD 57 (2007)
Judge - Pat Ryan
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Ruth Wiseman Good Grief 177 52 63.21 1
Registered Category 2
Maggy Williams Homegrown Asterix 202 58 72.14 1
Sonya McCormack Bounce Back George 198 58 70.71 2
Unregistered
Orlagh Keenan Moss Star 181 50 64.64 1
Class 7 - Medium BD 69 (2005)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Sonya McCormack Bounce Back George 217 54 65.76 1
Class 13 - Unregistered Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Unregistered
John Gavin Gurteen Eclipse 206 64 71.03 1
Sarah Elebert Belle Izarra Z 188 58 64.83 2
Karen Gibney Special Edition 186 59 64.14 3
Niamh Mullen Origine de Fivola 184 58 63.45 4
Fiona Rath Leashan Lad 175 56 60.34 5
Janice O’ Shaughnessy Mersey Lad 168 55 57.93 6
Una Morris Tonlegee Two For Joy 167 55 57.59
Ciara Flynn Atlantic Firefly 164 53 56.55
Nicole Groyer Larchill Larry 164 52 56.55
Class 14 - Riding Club Championship Nominate on entry
Judge - Pat Ryan
Rider Horse Score Coll % Place
Primary
Paula Farrell Murhaun Dancer 133 50 73.88 1
Colleen McWeeney Grangefort Diamond 116 25 64.44 2
Maria McCaffrey Garvlough Bay 113 25 62.77 3
Advanced Primary
Janice O’ Shaughnessy Mersey Lad 115 28 67.64 1
Intermediate
Ciara Flynn Atlantic Firefly 136 54 64.76 1
Una Morris Tonlegee Two For Joy 134 54 63.80 2
Advanced Intermediate
Karen Gibney Special Edition 153 54 63.75 1
Class 16 - Unregistered Eventing Nominate on entry
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
K N Belle Ame 143 29 71.50 1
Orlagh Keenan Moss Star 194 27 66.89 2
D G DSL The Mooch 153 27 66.52 3
Sarah Elebert Belle Izarra Z 131 26 65.50 4
Sarah Richardson Red Square 8 117 24 58.50 5
Sarah Richardson Red Square 8 111 23 55.50 6
Angela C. Murphy Connemara Heather 96 19 48.00
Class 18 - Unregistered Dressage Demons B (2010)
Judge - Pat Ryan
Rider Horse Score Coll % Place
Shauna Cunning Lyanmore Jeff 128 64 64.00
Evelyn Cunning Charity 124 62 62.00
Noeleen Flynn Jim’s Man 117 33 58.50
Emily Nelson Arwen Lady of Rohane 114 32 57.00