Our Sponsors
Results Killossery Lodge Stud 02.02.2014

Killossery Lodge Stud, Sunday 2nd February 2014

Class 1 - Preliminary DI P18 (2012) - Arena 1
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Angela Flynn Bedrock Riley 167 64 69.58 1
Sue Owens All Things Blossom 167 63 69.58 2
Michael Moore Partial Eclipse 162 62 67.50 3
Ciara Furlong Foreign Approach 161 61 67.08 4
Rebecca O’ Toole Sumas Bequest 156 60 65.00 5
Pierre Olin Legga Evil Knievel 156 60 65.00 5
Jane Bolton Quiet Confidence 152 58 63.33
Aoife O’ Connor Killough Benedict 149.5 57 62.29
Aine Kiely Kingsdale Condios 149.5 55 62.29
Denis Brereton Finn Clover 147 57 61.25
Karen Gibney Special Edition 145 54 60.42
K D Tentore Admiral 144 58 60.00
Kevin McGuinness Coppermine Bella Donna 144 54 60.00
Karen Gibney Clara Madame 138 52 57.50
Sinead Nolan Coppermine Jack 137 52 57.08
Sarah Logan As If By Magic w/d
Registered Category 2
A K Fire Fly 158 60 65.83 1
K J Dior 157 60 65.42 2
Simone Hession Beezies Double Diamond 152 57 63.33 3
Unregistered
Joseph Sans Saturday Boy w/d
Class 2 - Preliminary BD 13 (2006) - Arena 2
Judge - Mary Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Michael Moore Partial Eclipse 161 54 67.08 1
Aoife O’ Connor Killough Benedict 155.5 52 64.79 2
Aine Kiely Kingsdale Condios 153.5 52 63.96 3
Ciara Furlong Foreign Approach 153 51 63.75 4
Angela Flynn Bedrock Riley 152 50 63.33 5
Sue Owens All Things Blossom 151.5 50 63.13 6
Kevin McGuinness Coppermine Bella Donna 150 50 62.50
Karen Gibney Special Edition 143.5 47 59.79
Pierre Olin Legga Evil Knievel 141.5 47 58.96
S B Kilmorna’s White Angel 138 45 57.50
Denis Brereton Finn Clover 138 45 57.50
K D Tentore Admiral 136 46 56.67
Karen Gibney Clara Madame 136 44 56.67
Sinead Nolan Nancy 135.5 44 56.46
Sinead Nolan Coppermine Jack 128 43 53.33
Registered Category 2
A K Fire Fly 155.5 53 64.79 1
Simone Hession Beezies Double Diamond 151.5 52 63.13 2
Unregistered
Sharon Bennett Quiet Confidence 141 47 58.75 h/c
Class 3 - Novice BD 24 (2010) - Arena 2
Judge - Mary Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Sarah Logan As If By Magic 165.5 56.5 63.65 1
Jane Whitaker Ambrose 159.5 55.5 61.35 2
Jane Whitaker Coppermine Doll 159 54 61.15 3
Kate Gibney Sea Pearl 158 54.5 60.77 4
Registered Category 2
Simone Hession Beezies Double Diamond 158 55 60.77 1
Class 4 - Novice BD 39 (2010) - Arena 1
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Kate Gibney Sea Pearl 193 62 66.55 1
Jane Whitaker Coppermine Doll 183 58 63.10 2
Rebecca O’ Toole Sumas Bequest 183 57 63.10 3
Registered Category 2
Maggy Williams Homegrown Asterix 195.5 60.5 67.41 1
K J Dior 176 57 60.69 2
Class 5 - Elementary BD 44 (2002) - Arena 2
Judge - Mary Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Ruth Wiseman Good Grief 169.5 55 67.80 1
D S Ballyward Colleen 149 48 59.60 2
Registered Category 2
Eilis von Cramon Glenoaks Ash 155 50 62.00 1
Class 6 - Elementary BD 45 (2010) - Arena 1
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Ruth Wiseman Good Grief 179 49 61.72 1
D S Ballyward Colleen 170 48 58.62 2
Registered Category 2
Maggy Williams Homegrown Asterix 196 54 67.59 1
Eilis von Cramon Glenoaks Ash w/d
Class 8 - Medium BD 73 (2007) - Arena 1
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Linnea Larkin Goofy 219.5 54 64.56 1
Class 9 - Advanced Medium BD 85 / Junior Preliminary FEI (2009) - Arena 1
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
A K Pennsylvania Vinckenburgh 207 37 60.88 h/c
Class 11 - Advanced BD 100 (2002) - Arena 1
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Petra Larkin Amrita 192 49 60.00 1
A K Pennsylvania Vinckenburgh 197 52 61.56 h/c
Class 14 - Unregistered Preliminary Preliminary BD 13 (2006) - Arena 2
Judge - Mary Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
L F Willy Wichtig 153.5 52 63.96 1
Emily Nelson Penny Dapples 141 46 58.75 2
Laura Byrne Killossery Kasino 139 46 57.92 3
H F Elegant Oden 137 45 57.08 4
Laura Byrne Gentle Blue 135 46 56.25 5
Joseph Sans Saturday Boy 134.5 43 56.04 6
S B Kilmorna’s White Angel 131.5 44 54.79
Emma Jay Curren June Bug w/d
Class 15 - Riding Club Short Arena AIRC 4 (2007) - Arena 2
Judge - Michael Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Louise Somers Indian Mist 109 25 60.56 1
Emma Downey Borahard Biscuit 108 25 60.00 2
Phillipa Bohannon Diamond Beauty 100 24 55.56 3
Louise Baker Malahow Battle Cruise 94 22 52.22 4
Class 16 - Riding Club Short Arena AIRC 17 (2008) - Arena 2
Judge - Michael Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Phillipa Bohannon Diamond Beauty w/d
Class 19 - Pony Amateur Dressage Demons B (2010) - Arena 2
Judge - Mary Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Noeleen Flynn Jim’s Man 110.5 29.5 55.25
Georgia Nelson Arwen Lady of Rohane 106.5 29 53.25
Class 20 - Pony Rider Team FEI (2012) - Arena 1
Judge - Dermot Cannon
Rider Horse Score Coll % Place
Linnea Larkin Goofy 250.5 39 64.23 1