Our Sponsors
Results Killossery Lodge Stud 18.05.2014

Killossery Lodge Stud, Sunday 18th May 2014

Class 1 - Preliminary DI P15 (2012) - Arena 1
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
K D Tentore Admiral 189 61 67.50 1
Angela Flynn Tequila Dun 185 59 66.07 2
Kate Kennedy Cityscape 184 61 65.71 3
Celine Salter Wotashot 180 58 64.29 4
S B Kilmorna’s White Angel 173 57 61.79 5
Kevin McGuinness Coppermine Bella Donna 171 57 61.07 6
Sinead Nolan Nancy 168 54 60.00
Sinead Nolan Coppermine Jack 167 53 59.64
Victoria Swan Tanzanite Diddly Squat w/d
Registered Category 2
Heike Holstein Sambuca 202 67 72.14 1
Bethany Quinn Zidane II 192 62 68.57 2
Sonya McCormack East Virginia 189 62 67.50 3
Unregistered
Niamh Drea Diamond Star Girl 189 59 67.50 1
Class 2 - Preliminary BD 19 (2008) - Arena 2
Judge - Donie McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Angela Flynn Bedrock Riley 154.5 55 70.23 1
Kate Kennedy Springfield Rondo 152 55 69.09 2
Aoife O’ Connor Killough Benedict 150 54 68.18 3
Kate Kennedy Cityscape 147 54 66.82 4
Kevin McGuinness Coppermine Bella Donna 144 53 65.45 5
Angela Flynn Tequila Dun 143.5 51 65.23 6
K D Tentore Admiral 141.5 50 64.32
Sinead Nolan Coppermine Jack 134 50 60.91
Jane Bolton Quiet Confidence 133 50 60.45
Karen Gibney Special Edition 133 48 60.45
Celine Salter Wotashot 131.5 47 59.77
S B Kilmorna’s White Angel 123.5 47 56.14
Registered Category 2
A K Fire Fly 154.5 57 70.23 1
Heike Holstein Sambuca 153 55 69.55 2
Bethany Quinn Zidane II 144 53 65.45 3
Class 3 - Novice DI N26 (2012) - Arena 2
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Angela Flynn Bedrock Riley 200 64 68.97 1
Karen Gibney Special Edition 186 58 64.14 2
Jane Whitaker Coppermine Doll 175 56 60.34 3
Angela Flynn Generous Gent 174 55 60.00 4
Anne Blanche Kenny’s Guest 172 54 59.31 5
Bernadette Newham Winston Van het Ruitershof 176 54 60.69 h/c
Registered Category 2
Belinda Brereton Finn Clover 184 60 63.45 1
Registered Junior
Sofie Walshe Horseleap Bruno 200 65 68.97 1
Class 4 - Novice BD 37 (2007) - Arena 1
Judge - Donie McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Kate Kennedy Springfield Rondo 169.5 53 60.54 1
Angela Flynn Generous Gent 164 46 58.57 2
Anne Blanche Kenny’s Guest 158.5 46 56.61 3
Bernadette Newham Winston Van het Ruitershof 170.5 54 60.89 h/c
Registered Category 2
Belinda Brereton Finn Clover 190.5 54 68.04 1
Registered Junior
Sofie Walshe Horseleap Bruno 177 53 63.21 1
Class 5 - Elementary BD 44 (2002) - Arena 2
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Ruth Wiseman Good Grief 161 52 64.40 1
Class 6 - Elementary BD 43 (2006)
Judge - Donie McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Ruth Wiseman Good Grief 196.5 54 67.76 1
Kevin McGuinness Coppermine George 180.5 53 62.24 2
Class 7 - Medium BD 61 (2002) - Arena 1
Judge - Donie McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Heike Holstein Sweeps Crystal Cruise 194.5 54 67.07 1
Sonya McCormack The Jump Jet 193.5 54 66.72 2
Sonya McCormack Bounce Back George 184 52 63.45 3
J G VSH Wannabe 183.5 53 63.28 4
Bernie Foley Killossery Buddy 183 52 63.10 5
Class 9 - Advanced Medium BD 85 / Junior Preliminary FEI (2009) - Arena 1
Judge - Donie McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Sonya McCormack The Jump Jet 217 40.5 63.82 1
Sonya McCormack Bounce Back George 210 48 61.76 2
Class 10 - Advanced Medium BD 94 (2002) - Arena 1
Judge - Donie McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Heike Holstein Sweeps Crystal Cruise 221.5 54 65.15 1
Class 13 - Para Equestrian Nominate on entry
Judge - Donie McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Para Grade Ia
Austen Burns Diamond Liath 145.5 45 63.26 1
Austen Burns Diamond Liath 140 45 60.86 2
Para Grade III
E C Capitol Coin 195.5 53 65.39 1
E C Capitol Coin 265.5 46 64.75 2
Para Grade IV
J G VSH Wannabe 253 47 59.76 1
Class 14 - Unregistered Preliminary DI P15 (2012)
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Aileen Murray Ennel Bound for Glory 195 62 69.64 1
Niamh Drea Diamond Star Girl 187 61 66.79 2
Margo Monaghan Woodbine Benjamin 184 60 65.71 3
Joseph Sans Saturday Boy 184 58 65.71 4
J C Jessie Jay 177 56 63.21 5
G B Bellgrove Clover 134 47 47.86 6
Sarah Elebert Coolodge Mirah w/d
Class 15 - Riding Club Short Arena Preliminary DI P15 (2012)
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
G B Bellgrove Clover w/d
Class 16 - Riding Club Short Arena AIRC 7 (2008)
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Aileen Murray Ennel Bound for Glory 173 58 72.08 1
G B Bellgrove Clover 131 44 54.58 2
Class 17 - Unregistered Eventing Nominate on entry
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Sarah Elebert Coolodge Mirah w/d
Class 18 - Pony Dressage Demons A (2010)
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Tara Murphy Carbury Cobbin Hood 157 72 68.26
Isobel Salter Top Up w/d