Our Sponsors
Results Killossery Lodge Stud 22.02.2015

Killossery Lodge Stud, Sunday 22nd February 2015

Class 1 - Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Maryanne Kerr Ubert 204 63.5 70.34 1
Fiona Doggett Grainne III 199 63.5 68.62 2
Kate Kennedy Cityscape 198 61.5 68.28 3
Renata Bernatovica Triskel Connie 197 61.5 67.93 4
Johanna McDowell Slieve Mish Hero 195.5 59.5 67.41 5
Stephane Weston Laureldean Forest 194 59.5 66.90 6
A L Beezies Milky Way 193 60 66.55
R G Spot On 190 59 65.52
Sophia Swan Tanzanite Diddly Squat 190 58 65.52
Aileen Murray Ennel Bound for Glory 189 59 65.17
Una Morris Tonlegee Two For Joy 183.5 58 63.28
Sinead Nolan Nancy 176 54 60.69
Margo Monaghan Samar w/d
Lisa O’ Brien FoxField’s Rumba w/d
Julie O’ Callaghan Poulboy Hidalgo w/d
Registered Category 2
Simone Hession Beezies Contrast w/d
Unregistered
L K Battenburg 192.5 60.5 66.38 h/c
Class 2 - Preliminary DI P18 (2012)
Judge - Joanne Jarden
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Maryanne Kerr Ubert 162 62.5 67.50 1
Johanna McDowell Slieve Mish Hero 154 58.5 64.17 2
Sophia Swan Tanzanite Diddly Squat 153.5 57.5 63.96 3
Renata Bernatovica Triskel Connie 150 55.5 62.50 4
Aileen Murray Ennel Bound for Glory 150 55.5 62.50 4
Stephane Weston Laureldean Forest 149 57 62.08 6
Sinead Nolan Nancy 144.5 53.5 60.21
Kate Kennedy Cityscape 144 54 60.00
Una Morris Tonlegee Two For Joy 143.5 54.5 59.79
A L Beezies Milky Way 136.5 51 56.88
Laura Moloney-Quinn Blackriver Half and Half w/d
Lisa O’ Brien FoxField’s Rumba w/d
Registered Category 2
Simone Hession Beezies Contrast 155 59 64.58 1
Class 3 - Novice DI N26 (2012)
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Angela Flynn Bedrock Riley 200.5 64 69.14 1
Angela Flynn Tequila Dun 200 62 68.97 2
Fiona Doggett Grainne III 189.5 60 65.34 3
Karen Gibney Special Edition 184 58 63.45 4
Isobell Keyes Foxfield’s Ivan 183.5 58.5 63.28 5
Jane Whitaker Coppermine Bella Donna 169.5 50.5 58.45 6
Registered Category 2
A K Fire Fly 189.5 60 65.34 1
Catherine McCourt Fabio K w/d
Unregistered
Sue Owens All Things Blossom 193 62 66.55 h/c
Class 4 - Novice BD 23 (2012)
Judge - Joanne Jarden
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Isobell Keyes Foxfield’s Ivan 181.5 61 67.22 1
Laura Moloney-Quinn Blackriver Half and Half 171.5 57.5 63.52 2
Jane Whitaker Coppermine Bella Donna 169 56.5 62.59 3
Aoife O’ Connor Killough Benedict 168.5 56 62.41 4
Karen Gibney Special Edition 162 55 60.00 5
Sarah Elebert Belle Izarra Z w/d
Registered Category 2
A K Fire Fly 182.5 61 67.59 1
Kate Dwyer Merrywell Cavalier w/d
Catherine McCourt Fabio K w/d
Unregistered
Sue Owens All Things Blossom 175.5 58 65.00 h/c
Class 5 - Elementary BD 44 (2002)
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Sarah Logan As If By Magic 159 52 63.60 1
Kevin McGuinness Coppermine George 150 51 60.00 2
Jane Whitaker Coppermine Doll 149 51 59.60 3
Registered Category 2
Annora Whitley Walk On By 161.5 54 64.60 1
Class 6 - Elementary BD 45 (2010)
Judge - Joanne Jarden
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Sarah Logan As If By Magic 186.5 52 64.31 1
Kevin McGuinness Coppermine George 182.5 51 62.93 2
Sarah Elebert Belle Izarra Z 178.5 50 61.55 3
Aoife O’ Connor Killough Benedict 175 49 60.34 4
Jane Whitaker Coppermine Doll 172 48 59.31 5
Tara Hayes Bantiss Holy Joe w/d
Registered Category 2
Annora Whitley Walk On By 177.5 49 61.21 1
Kate Dwyer Merrywell Cavalier w/d
Class 7 - Medium BD 61 (2002)
Judge - Joanne Jarden
Rider Horse Score Coll % Place
Bernie Foley Killossery Buddy 185.5 51 63.97 1
Christina Keane Don Quixote 185 51 63.79 2
C R Troebadour 183.5 52 63.28 3
J G VSH Wannabe 182.5 50 62.93 4
Alana Cazabon Kyra 171.5 48 59.14 5
Class 8 - Open Medium Pony Rider Team FEI (2015)
Judge - Joanne Jarden
Rider Horse Score Coll % Place
Alana Cazabon Kyra 240 35.5 61.54 1
Bernie Foley Killossery Buddy w/d
Class 9 - Junior Rider Preliminary FEI (2015) / Advanced Medium BD 85
Judge - Joanne Jarden
Rider Horse Score Coll % Place
C R Troebadour 209 38 61.47 1
Class 10 - Junior Rider Individual FEI (2015) / Advanced Medium BD 96
Judge - Joanne Jarden
Rider Horse Score Coll % Place
A K Pennsylvania Vinckenburgh 255.5 42.5 67.24 1
Simone Hession Beezies Big Brother 231.5 38 60.92 2
Class 11 - Advanced BD 100 (2002)
Judge - Joanne Jarden
Rider Horse Score Coll % Place
Simone Hession Beezies Big Brother 204 51 63.75 1
Class 12 - Prix St Georges FEI (2015)
Judge - Joanne Jarden
Rider Horse Score Coll % Place
Petra Larkin Erb Welt w/d
Class 13 - Para Equestrian Nominate on entry
Judge - Joanne Jarden
Rider Horse Score Coll % Place
J G VSH Wannabe 256.5 43.5 61.07 1
Class 14 - Unregistered Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
John Wiseman Little Brud 199.5 61.5 68.79 1
L K Battenburg 197 62 67.93 2
Nicole Groyer Larchill Larry 181 59 62.41 3
Zoe Bolton Tilly B 180 56.5 62.07 4
Katie Mai Hogan Charante Charlie 177.5 55.5 61.21 5
Caoimhe Bogue Red Hill Lad w/d
Melanie O’ Connor Foaleen w/d
Stephane Weston Siona Cruise w/d
Class 15 - Riding Club Short Arena AIRC 4 (2007)
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
John Wiseman Little Brud 119 28 66.11 1
Class 18 - Pony Amateur Dressage Demons A (2010)
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Aine Bogue Clagan Brandy 178 39 77.39
Julie Forrest Ruby 140 38 60.87
Class 19 - Pony Amateur Dressage Demons B (2010)
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Aine Bogue Clagan Brandy 141 39 70.50
Lucy Hogan Lough Conn Laura 141 38 70.50
Clare Hawthorne Beezies Minty 127 33 63.50